Preduzeća u restrukturiranju - velika briga, velike i plate

Bez autora
May 21 2014

Pošto je analizirala dobijene podatke o platama menadžera u preduzećima u restrukturiranju, Agencija za privatizaciju je izmenila Pravilnik o postupanju lica koja obavljaju poslove privremenog zastupanja kapitala u subjektima privatizacije i naložila im da plate u tim preduzećima usklade sa Zakonom o utvrđivanju maksimalne zarade u javnom sektoru. Pravilnik je na sajtu Agencije objavljen 14. maja i stupa na snagu za osam dana. Ograničenje plata na iznos koji ne sme biti veći od zakonom utvrđene maksimalne plate u javnom sektoru odnosi se samo na one firme u restrukturiranju koje posluju većinskim kapitalom Agencije za privatizaciju. Kod ostalih firmi u restrukturiranju Agencija nije nadležna da ograničava naknade i plate.

Preduzeća u restrukturiranju - velika briga, velike i platePošto je analizirala dobijene podatke o platama menadžera u preduzećima u restrukturiranju, Agencija za privatizaciju je izmenila Pravilnik o postupanju lica koja obavljaju poslove privremenog zastupanja kapitala u subjektima privatizacije i naložila im da plate u tim preduzećima usklade sa Zakonom o utvrđivanju maksimalne zarade u javnom sektoru. Pravilnik je na sajtu Agencije objavljen 14. maja i stupa na snagu za osam dana.

Ograničenje plata na iznos koji ne sme biti veći od zakonom utvrđene maksimalne plate u javnom sektoru odnosi se samo na one firme u restrukturiranju koje posluju većinskim kapitalom Agencije za privatizaciju. Kod ostalih firmi u restrukturiranju Agencija nije nadležna da ograničava naknade i plate.

Danasu je dat na uvid izveštaj o platama u 67 preduzeća u restrukturiranju u kojima je postavljen privremeni zastupnik kapitala i 89 preduzeća u restrukturiranju u kojima nije postavljen privremeni zastupnik kapitala.

Najviši prošle godine isplaćeni prosečni iznos mesečne naknade jednog privremenog zastupnika kapitala iznosi 174.882 dinara i toliko je isplaćeno privremenom zastupniku kapitala u Trajal korporaciji iz Kruševca. Ta firma, kao i većina ostalih, ima i direktora čija je poslednja obračunata zarada iznosila 140.000 dinara. Prosečna plata u toj firmi je 30.700 dinara i kasni 1,5 meseci.

Za ovom rekordnom naknadom sledi 15 privremenih zastupnika kapitala koji primaju naknadu od po 131.840 dinara u sledećim firmama: Magnohrom Kraljevo, Zavarivač Vranje, Želvoz Smederevo, Prvi maj Pirot, Partizanski put Beograd, HI Župa Kruševac, HIPOL Odžaci, Vršački vinogradi, Koncern fabrika vagona Kraljevo, Graničar Gakovo, Vojvodinaput Bačka put, ZGOP Novi Sad, BIP Beograd, Ikarbus, Beograd PZP. Ove naknade isplaćuje Agencija za privatizaciju.

U Magnohromu i Zavarivaču isto lice obavlja i funkciju privremenog zastupnika kapitala i direktora, a ostalih 14 preduzeća imaju i direktore koji imaju i plate: U Želvozu ta plata iznosi 109.356 dinara, ali nije isplaćena 11 meseci. U Prvom maju Pirot isplaćena plata direktora je 135.000, u Partizanskom putu 27.358 dinara, ali nije isplaćena 29 meseci, u HI Župa plata direktora je 71.471 dinar. Direktor HIPOL Odžaci ima platu od 230.708 dinara, ali mu u trenutku pravljenja spiska još nije bila isplaćena iako i toj firmi sa prosečnom platom od 82.159 dinara, plate ne kasne. Direktor u Vršačkim vinogradima ima platu od 251.116 dinara, ali mu je u trenutku pravljenja izveštaja bilo isplaćeno 121.516 dinara . Direktoru u Fabrici vagona Kraljevo plata od 130.839 dinara nije isplaćena 19 meseci. Direktor Graničara ima platu od 94.068 dinara, ali u toj firmi plate kasne dva meseca... U Vojvodinaputu Bačkaput plata direktora je 172.207 dinara i ne kasni. U ZGOPu je plata direktora 99.829 dinara i kasni šest meseci kao i plate ostalih zaposlenih čiji je prosek 19.324 dinara. Plata direktora u Beogradskoj industriji piva je 251.648 dinara a isplaćeno mu je za poslednji mesec pred pravljenje izveštaja 120.000 dinara, plate ne kasne. U Ikarbusu je obračunata plata direktora 126.215 dinara, ali je linearno isplaćeno svim zaposlenim po 35.502 dinara. Plate kasne tri meseca.

U Beograd PZP plata direktora je 130.000 dinara i kasni jedan mesec. Sem BIP-a, sve su ove firme, prema zvaničnim finansijskim izveštajima prošle godine poslovale sa gubitkom.

Za ovim rekorderima sledi 27 zastupnika kapitala koji imaju prosečnu mesečnu naknadu od po 87.900 dinara, njih 14 koji imaju prosečnu mesečnu naknadu od 43.950 dinara i pet koji imaju prosečnu mesečnu naknadu od 44.057 dinara. Nekoliko zastupnika ne prima naknadu jer su istovremeno i direktori preduzeća, pa primaju platu.

Još je bolje biti direktor u nekome od onih 89 preduzeća u kojima Agencija za privatizaciju nema većinski kapital i nije postavila privremene zastupnike kapitala, a direktorima nema pravo da ograniči platu. Deset od tih preduzeća nije dostavilo Agenciji izveštaje o platama sa različitim izgovorima: sa nekima Agencija nije uspela da uspostavi kontakt (Kosovo sirovine, Kristal Leposavić), neka kao Žubor u Kuršumlijskoj banji nemaju struje, druga su u štrajku (Plast metal Kraljevo), neka primaju naknade od Nacionalne službe za zapošljavanje (Trepča), neka prosto nisu odgovorila na zahtev Agencije (PIM), a Politika AD je poslala podatke o platama svojih menadžera pod šifrom koju nisu dostavili Agencije uz napomenu da te plate spadaju u domen poslovne tajne i „da šifru eventualno mogu dati predstavniku Agencije, koji je na višem hijerarhijskom nivou“.

Iz ove grupe preduzeća u 33 plate ne kasne. A u 13 od ta 33 preduzeća, direktori imaju platu koja prelazi 100.000 dinara neto. Rekorder je direktor Galenike sa 272.512 dinara, koliko mu je iznosila poslednja isplaćena plata, obračunata zarada iznosi 340.683 dinara. Za njim malo zaostaju direktori: Fonda Ineks Intereksport sa 259.804 dinara i Zorka holdinga sa 248.312 dinara. Direktor „Dragana Markovića“ iz Obrenovca ima 216.416 dinara, a direktor Livnice Topola 208.492 dinara. Lepo se drže i direktori EPS Termoelektrane Kosovo B Obilić sa 194.600 dinara i EPS Kosovo Obilić sa 157.410 dinara. Od ovih prvih pet firmi rekordera, dve su poslovale sa dobiti: „Dragan Marković“ i Fond Ineks Intereksport.

Među ovih 89 preduzeća plate direktorima najviše kasne u Opremi iz Jagodine - 45 meseci, Metalcu iz Niša - 43 meseca, Romulijani iz Gamzigrada - 39 meseci, „14. oktobru“ iz Kruševca - 17 meseci i Univerzalu iz Leskovca - 16 meseci.

Da podsetim - firme u restrukturiranju, to su one firme koje ne plaćaju svoje dugove dok restrukturiranje traje. Upravo im je ta pogodnost produžena za još pet meseci.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik